Zegarki solarne - świadomość zakupu
Zegarki kwarcowe z mechanizmem solarnym, bez wątpienia cieszą się dużą popularnością. Warto dodać, że mechanizmy te są praktycznie bezobsługowe. Wystarczy odrobina zaangażowania ze strony użytkownika, które polega wyłącznie na tym, by był noszony w taki sposób, żeby w miarę możliwości nie był zakryty rękawem ubrania. Wizyty u zegarmistrza nie są konieczne, gdyż w zależności od modelu, zasilanie takie wytrzymuje nawet kilka lat. Zegarki solarne są świetną propozycją dla osób, które żyją w nowoczesny sposób, z dbałością o środowisko. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, które doceni niejeden miłośnik zegarków. Dodatkową zaletą tego typu czasomierzy, jest ich wyjątkowa stylistyka, która wyróżnia się na tle innych modeli.
Jak rozpoznać zegarek solarny?
Każda marka, posiada inne oznaczenie paneli słonecznych. W zegarkach Casio G-SHOCK, czy w przypadku niektórych modeli elektronicznych innych serii, zaobserwować można napis TOUGHT SOLAR, widnieje on zazwyczaj na kopercie, dekielku lub po prostu na metce. W Casio EDIFICE analogowych jest to SOLAR POWERED. Marka Citizen stosuje oznaczenie ECO-DRIVE. Wszystkie te nazwy oznaczają jedno, że zegarek posiada mechanizm solarny. Sposób działania zegarków solarnych, wbrew pozorom jest bardzo prosty i logiczny. Na tarczy takiego czasomierza, rozmieszczone są panele słoneczne, które w zależności od modelu i typu cyferblatu, są bardziej lub mniej widoczne. Ładują się one za pomocą światła sztucznego lub naturalnego (słońca). Prąd zostaje zmagazynowany w kondensatorze, a następnie przekazany do mechanizmu czasomierza. Niektóre modele w większości te z wyświetlaczem elektronicznym, posiadają wskaźnik poziomu naładowania, najczęściej oznaczony jest literkami H-wysoki, M-średni, L-niski, lub w przypadku analogowych typów, wskazywany jest na dodatkowej tarczy, przedstawiając graficznie pozom naładowania. Kolejną inteligentną funkcją, która występuje w niektórych zegarkach solarnych, jest tryb oszczędzania energii – Power Saving. W przypadku braku dostępu do światła przez określony czas, zegarek przechodzi w stan uśpienia. Aby go „wybudzić” przeważnie wystarczy nacisnąć przycisk, lub wystawić go na działanie światła, jednak wszystko to zależy od modelu zegarka.
Zegarek solarny przestał działać, co robić?
Czego na pewno nie robić, to reagować jak w przypadku kwarcowego mechanizmu z wymienną baterią i zanosić zegarek do zegarmistrza na wymianę baterii! Wymiana akumulatora na zwykłą baterię może grozić uszkodzeniem mechanizmu. Najczęściej zegarek solarny przestaje działać w chłodniejszych porach roku, gdy użytkownicy ubierają bluzy, kurtki i ubrania z długim rękawem, które ograniczają dostęp zegarka do światła, co powoduje jego rozładowanie. W takim wypadku, należy umieścić zegarek na parapecie okna, tarczą w stronę szyby. Jeżeli zegarek posiada koronkę (dot. zegarków analogowych, wyposażonych w koronkę) trzeba ją wyciągnąć do końca -czyli tak jak do ustawiania godziny i zostawić go na kilka godzin. Wiadomo, że jeżeli jest jesień lub zima, ciężko o pełne słońce. Jeżeli aura za oknem jest pochmurna, Twój zegarek i tak będzie się ładował w do godzin popołudniowych, jednakże będzie to trwało znacznie dłużej, niż w przypadku, kiedy słońce w pełni świeci. Obok przedstawiam przykładową tabelkę od producenta CASIO, która dotyczy zegarków z serii EDIFICE z funkcją TOUGHT SOLAR. Na niej dokładnie zobrazowany jest potrzebny czas ładowania, w zależności od warunków atmosferycznych.
Ostrzeżenie o niskim stopniu naładowania -jak rozpoznać?
Wszystko zależy od marki i typu zegarka. Zegarki analogowe, czyli takie ze wskazówkami, niski stopień naładowania sygnalizują w bardzo charakterystyczny sposób. Wskazówka sekundnika zaczyna przeskakiwać w odstępie dwusekundowym. Co ciekawe, czas w dalszym ciągu wskazywany jest prawidłowo. Mogą jedynie przestać działać dodatkowe funkcje, jeżeli czasomierz takowe posiada. W takiej sytuacji, należy wystawić go jak najszybciej na działanie światła, jeżeli tego nie zrobimy zegarek po prostu zatrzyma się. W przypadku zegarków analogowo-cyfrowych, lub cyfrowych, jest już inaczej. Zegarki te, są bardziej zaawansowane i słaby poziom naładowania sygnalizują dezaktywowaniem poszczególnych funkcji. Najczęściej nieaktywne są funkcje, które zużywają najwięcej energii czyli np. brak podświetlenia tarczy, brak dźwięku alarmu, itp.
Jaki zegarek solarny wybrać?
W naszej ofercie znajduje się wiele zegarków z panelem słonecznym. Wszystko zależy od tego, jaki mamy zaplanowany budżet na zakup nowego czasomierza. Należy zastanowić się, jaki styl nam najbardziej odpowiada, jaki rodzaj tarczy czy paska. Jeżeli szukamy bardziej eleganckiego zegarka, warto wybrać Casio Edifice, lub przejrzeć ofertę Citizen. W przypadku, gdy szukamy sportowej wersji naszpikowanej większą ilością dodatkowych funkcji, koniecznie sprawdź serię Casio G-SHOCK.
Zdjęcia: www.crazytime.pl
Postprodukcja: www.crazytime.pl