Sterowanie falami radiowymi czyli rewolucja w świecie zegarków!
Przedstawiamy nowoczesne i bardzo dokładne czasomierze, które dostosowują swoje działanie do położenia geograficznego. Dzięki tak innowacyjnemu rozwiązaniu, zegarki te świetnie sprawdzą się dla osób często będących w podróży, ponieważ są to urządzenia proste w obsłudze i mocno zautomatyzowane. Przy ustawieniu właściwej strefy czasowej, pozostają właściwie bezobsługowe. Jak działają takie zegarki? Odpowiadamy w tym artykule!
Funkcja sterowania radiowego, umożliwia synchronizacje zegarka z jednym z 5 lub jednym z 6 odbiorników rozmieszczonych na całym świecie. Odbiorniki znajdują się w Europie, w Chinach, w Japonii i w Ameryce Północnej. Zegarek odbiera sygnał z możliwie najbliżej usytuowanego nadajnika, który pokazuje czas zegara atomowego. Zegarki sterowane za pomocą fal radiowych to sposób na poprawną i bezobsługową kalibrację. Dzięki tej funkcji, zegarek nie wymaga ręcznego korygowania godziny. Bez względu na zaistniałe okoliczności, czy chodzi o pierwsze uruchomienie, czy zmiany czasu letniego na zimowy lub odwrotnie. Najważniejsze by w zegarku wybrać właściwą strefę czasową/miasto, w którym zegarek będzie używany, ponieważ na tej podstawie możliwy jest odbiór sygnału. W zależności od marki i modelu zegarka, funkcja sterowania radiowego nosi różne nazwy np. Radio Controlled, Multiband5/Multiband6 lub Waveceptor.
System radiowy od pierwszego zegarka sterowanego falami radiowymi, przeszedł długą ewolucję, począwszy od radio przekaźników, aż do zaawansowanych technologicznie systemów, które wykorzystują łączność satelitarną. Marki wyposażone w funkcję sterowania radiowego, które można wyróżnić to dobrze znane Casio, w tym seria Edifice, G-SHOCK, czy Lineage oraz producent wyśmienitych zegarków Citizen. Stale rozwijająca się technologia kalibracji czasu za pomocą fal radiowych, to ciekawy element wyposażenia zegarków, który warto ująć przy podejmowaniu decyzji o zakupie nowego czasomierza.
Warto również sprawdzić jakie inne dodatkowe funkcje wybrany model posiada. Przykładowo, czy odbiór sygnału jest automatyczny, czy ręczny. Przy automatycznym odbiorze zegarek samoczynnie pobiera sygnał -przeważnie w godzinach nocnych, gdyż wtedy sygnał jest najlepszy. Niektóre modele podejmują kilka prób odbioru sygnału, zazwyczaj gdy chociaż jedna nie powiedzie się, kolejne nie są już podejmowane. Funkcja ta zużywa bowiem sporo energii zegarka. W przypadku ręcznego odbioru, należy samodzielnie uruchomić funkcję odbioru sygnału i dostosować się do instrukcji. Niektóre modele w momencie próby odbioru, wskazują nawet siłę sygnału w stopniach, lub za pomocą grafiki. Wszystko zależy od pory dnia i miejsca w którym chcemy odebrać sygnał. Należy pamiętać by w trakcie próby odbioru nie ruszać zegarka i nie znajdować się wewnątrz pojazdów/w budynku, w pobliżu urządzeń elektrycznych, w pobliżu linii wysokiego napięcia/lotniska czy stacji przesyłowej, w miejscach z wysoką zabudową, czy w pobliżu telefonu komórkowego w procesie transmisji. Są to niektóre czynniki wpływające na siłę sygnału i mogące utrudniać odbiór.
Dzięki funkcji sterowania falami radiowymi nie trzeba się martwić o ustawianie czy przestawianie godziny. Zegarki z tą funkcją świetnie radzą sobie ze zmianą stref czasowych, dzięki temu cieszą się dużą popularnością wśród osób często podróżujących. Podczas podróży do innego kraju wystarczy zmienić strefę czasową, by zegarek pobrał właściwą godzinę z najbliżej położonego odbiornika.
Jeżeli dodatkowo zdecydujemy się na model z zasilaniem solarnym, fundujemy sobie praktycznie bezobsługowy zegarek. Modele sterowane radiowo występują w przeróżnych stylach, zarówno typowo sportowych, jak i tych bardziej eleganckich. Wykonane są z materiałów wysokiej jakości, zapewniając działanie oraz radość z zegarka przez lata. Przedział cenowy nie przyprawi nas o zawrót głowy, gdyż przykładowo zegarek Casio z funkcją Multiband5 można nabyć już od kilkuset złotych.
Zdjęcia: www.crazytime.pl
Post produkcja: www.crazytime.pl